ОРГАНИЗАТОРИ, ЛЕКТОРИ, ЖУРИ, ФОЛКЛОРНИ ФОРМАЦИИ…
Екипът на Асоциацията за български-музикално танцов фолклор,
който работи за вашето участие в програмата.
Те са имена в своята област
Фолклористи, етнографи, хореографи, танцьори, музиканти, арт мениджъри, ИКТ-специалисти.

Д-р Мария Дражева
Ръководител на проекта
Асоциацията за български музикално-танцов фолклор (АБМТФ) е институция, създадена от д-р Мария Дражева през 1992 г. Д-р Дражева израства от артист-балетист в професионалния ансамбъл „Варна“ до хореограф-педагог, изследовател на фолклорния танц и арт мениджър.
Мария е бакалавър, магистър и доктор в областта на музикалното и танцово изкуство. Нейните възпитаници разпространяват българския фолклорен танц както у нас, така и по света. Творческа биография на д-р Дражева. Ръководител на проекта и член на журито.
Професор д-р Георг Краев
Научен ръководител на проекта
Проф. Георг Краев е водещ специалист в областта на класическата фолклорна култура и пост-фолклорните ѝ прояви. Научен сътрудник в Института за фолклор при БАН (1975-1990). Директор на Столична библиотека и преподавател в Нов български университет, редактор в програма „Христо Ботев“ на БНР (1991-1993). Асистент (1995), доцент (2004), професор (2008) в НБУ. Заместник-декан и декан на факултет „Продължаващо обучение“ на НБУ (1998-2000). Ръководител на десетки докторанти (редовно и задочно обучение). Редовен коментатор по БНТ, БНР, БТВ, Актуално и др. масмедии. Почетен член на АБМТФ и член на журито. Творческа биография на проф. д-р Краев. Осъществява научното ръководство на проекта и изнася лекциите в стрийминг платформата.


Д-р Николай Иванов
ИКТ Гуру
Николай Иванов, доктор по компютърни науки, е един от известните ИКТ-специалисти в България, основател и управител на ВИЗИКОМП ЕООД – www.vizicomp.com . Представлява българският клон на международната Асоциация по компютърни науки (АСМ). Един от пионерите на Интернет в България, работил на всички класове компютри – IBM, DEC, Apple, DELL, CISCO, EC 1020, 1035, Правец. Сертифициран системен инженер на DELL. Член на АБМТФ. Участва в програмите на Асоциацията, свързани с дигитализацията на фолклора.
Христо Иванов
Хореограф, Главен худ. ръководител на Ансамбъл ЗАГОРЕ
Учи в Държавно хореографско училище – София, в класа на Маргарита Дикова. През 1970 г. се явява на конкурс в ансамбъл “Филип Кутев”, където е приет за танцьор и танцува до 1982 г. като достига до прима солист на ансамбъла. От 1982г. до 1988г. е хореограф на ансамбъл “Филип Кутев”. Тук сред истинските носители на фолклора – танцьори, певици, музиканти и техните ръководители, Филип Кутев и Маргарита Дикова, Христо Иванов се формира като бъдещ хореограф, творец и педагог. Тук се появяват първите му творчески постижения – “Коледари”, “По гроздобер”, “Пиринска севда” и ”Празник в Тракия”. През 1975г. е поканен от Кирил Харалампиев едновременно с работата си в държавния ансамбъл да преподава български танци в държавното хореографско училище, където става и ръководител на ансамбъла на училището. От 1983г. до 1988г. е помощник-ръководител на Димитър Димитров в ансамбъл “Средец”. Многократно е провеждал семинари по български танцов фолклор в България, Япония, Германия, Унгария, Швейцария, САЩ. Хореографско-постановъчното творчество на Христо Иванов обхваща както художествена обработка на автентични хора и танци, така и на обичаи и обреди. Понастоящем е гл. худ. ръководител на ансамбъл „Загоре“ в Стара Загора. Почетен член на АБМТФ и член на журито. Творческа биография на г-н Иванов.


г-жа Иванка Димитрова
СЕКРЕТАР на АСОЦИАЦИЯТА
Г-жа Димитрова е посветила своя живот на фолклорния танц. Заедно със своя съпруг Георги са емблематични солисти в Професионалния ансамбъл за народни песни и танци „Варна“ с гл. худ. ръководител професор Петър Ангелов. Член на АБМТФ.
Като секретар на Асоциацията Ваня се слави със своята акуратност и професионално изпълнение на задълженията си. Секретар на журито.

г-н Димо Железов
Знаменит кавалджия, композитор, педагог
Димо Железов e известен кавалджия, композитор, диригент и педагог. Син е на големия добруджански кавалджия Желез Димов, от когото приема потомствено музикалния занаят. Негови лични отличия са: „Грамота за опазване на българската духовност и фолклорна традиция“ 2003г. от РИО Варна, „Диплом за постигнато творческо майсторство и високи педагогически резултати при подготовката и изявите на младите изпълнители на българска народна музика“ от XIV Национален конкурс „Диньо Маринов“ 2008г и много други. Почетен член на АБМТФ и член на журито. Творческа биография на Димо Железов

Диана Тодорова
Историк, етнолог.
Работила като уредник и завеждащ отдел в Етнографски музей-Варна.
Интереси в областта на празнично-обредната система, социално-нормативната култура, традиционното народно облекло и др.
Почетен член на АБМТФ и член на журито.
50 години от откриването на експозицията на Етнографския музей във Варна се навършват на 27 юли 2024 г., Денят на Освобождението на Варна от османско владичество.